زیاد نشستن و عوارض جانبی آن

نشستن در یک روز پرمشغله می‌تواند یک زنگ تفریح خوب باشد، اما با توجه به این‌ که بیشتر ما کل روز را پشت میز و به دنبال آن زمان‌هایی که کار نمی‌کنیم را جلوی کامپیوتر یا تلویزیون سپری می‌کنیم باید موضوعی را در نظر گرفت. این ‌که دقیقا نشستن چگونه بر بدن‌هایمان اثر می‌گذارد؟

جواب کاملا غافلگیر کننده است. درست از زمانی که شما می‌نشینید، فعالیت الکتریکی ماهیچه‌های شما به طرز قابل توجهی افت می‌کند و میزان کالری‌سوزی بدن شما به یک کالری در دقیقه کاهش می‌باید. بعد از تنها ۳ دقیقه نشستن، کاهش ۵۰ درصدی اتساع عروق به وجود می‌آید و در نتیجه گردش خون کم می شود. اگر برای ۲۴ ساعت متوالی بنشینید انسولین بدن شما نزدیک به ۴۰ درصد از تواناییش را برای جذب گلوکز از دست می‌دهد که این خطر دیابت نوع ۲ را افزایش می‌دهد و مسائل وخیم‌تر هم می‌شوند. بعد از دو هفته نشستن برای مدت ۶ ساعت در روز،کلسترول «LDL» که گاهی کلسترول نوع بد نامیده می شود، بیشتر شده و در کنار آن سایر مولکول‌های چرب، شما را در خطر افزایش وزن قرار می‌دهند. بالاتر از آن، آنزیم‌های مسئول شکستن چربی ها غوطه‌ور شده و به خاطر عدم فعالیت طولانی مدت، ماهیچه‌های شما شروع به در‌هم‌شکستن می‌کنند. به تدریج انقباضات آن‌ها ضعیف‌تر می‌شود و در نهایت مانع از پمپاژ خون به قلب می‌شوند.

maxresdefault

حتی اگر به طور منظم ورزش کنید، لحظه‌ای که حرکت کردن را متوقف می‌کنید، وخامت متناسب با زمان نشستنتان دوباره آغاز می‌شود. و این بخش ترسناک آن است. تحقیقات نشان می‌دهد که همان‌طور که ورزش لزوما اثرات منفی چیزی مثل سیگار را خنثی نمی‌کند، بر عواقب مخرب زیاد نشستن هم بی‌تاثیر است. یک سال بعد اثرات شروع به آمیختن می‌کنند و بعضی مطالعات در خانم‌ها کاهش توده‌ای استخوانی، بیش از ۱ درصد در سال را نشان داده‌اند.

د‌لیل ابتلا به بیماری خاموش، زند‌گی نشسته و بی‌تحرک است.

به این فکر کنید که آیا مغز شما مهم‌تر از بدن شما‌ست؟ تحرک فیزیکی، نه تنها به پمپاژ خون و اکسیژن به مغز کمک می‌کند، بلکه هورمون‌های افزایش‌دهنده‌ی مزاج را هم ارسال می‌کند. وقتی ما حرکت نداریم فعالیت مغزی شروع به کاهش می‌کند. شاید شوک‌آور‌ترین قسمت این باشد که بعد از ده بیست سال نشستن برای ۶ ساعت در روز، احتمالا شما حدود ۷ سال از سال‌های با کیفیت زندگی را از دست داده‌اید؛ سال‌هایی که ربطی به مشکلات پزشکی یا مرگ ندارند. برای مثال، خطر سرطان پروستات یا سینه ۳۰ درصد بیشتر می‌شود و خطر مرگ ناشی از امراض قلبی ۶۴ درصد افزایش می‌باید. اگر هر کس بیشتر از ۳ ساعت در روز ننشیند، تخمین زده می‌شود که طول مدت عمر ۲ سال بیشتر می‌شود. به عبارت ساده، بدن ما طوری طراحی نشده که کم تحرک باشد. و نشستن در محل کار برای مدت ۸ ساعت در روز همان‌قدر برای کسانی که در خانه تلویزیون تماشا می‌کنند بد است که برای کسانی که به باشگاه ورزشی می‌روند.

منبع : سایت گمانه